Pożyczka na oświadczenie wydaje się bardzo łatwa do uzyskania. Tak w rzeczywistości jest, szczególnie w przypadku, gdy udziela jej firma pozabankowa. Zgodnie z zasadami ofert w takich firmach, nie sprawdza się najczęściej ani zdolności pożyczkowej pożyczkodawcy, ani też wcześniejszej historii pożyczkowej, koncentrując się na tym co oświadcza odnośnie swoich zarobków. Pożyczka na oświadczenie nie jest jednak produktem pożyczkowym dla każdego. Wiele osób, choćby z uwagi na zbyt niskie dochody takiej pożyczki nie otrzyma, co więcej, część – ubiegając się o nią – może nawet narazić się na odpowiedzialność karną.
Pożyczka na oświadczenie. Warto mówić prawdę
Ubiegając się o taką pożyczkę – bez względu czy chodzi o pożyczkę przez internet czy też pożyczkę udzielaną w biurze firmy pożyczkowej – nie ma wymogu przedstawiania lub przesyłania zaświadczenia o zarobkach. Do starania się o pożyczkę wystarczy potwierdzenie danych osobowych i złożenie oświadczenia ile zarabiamy i na jakiej podstawie . Wielu pożyczkodawcom wydaje się, że skoro nie ma potrzeby przedstawiania zaświadczeń, można nieco naciągnąć fakty. Na przykład zawyżyć swoje zarobki, zaniżyć wydatki czy też przemilczeć choćby to, że umowa o pracę wkrótce się kończy. Takie działanie być może zwiększy szanse na otrzymanie pożyczki, może jednak także doprowadzić do poważnych kłopotów natury prawnej. Poświadczenie nieprawy w oświadczeniu może być bowiem ocenione w jednoznaczny sposób – jako próba wyłudzenia pożyczki.
Oświadczenia się nie podpisuje, ale potwierdza w inny sposób
Oświadczenia wymaganego przy ubieganiu się o taką pożyczkę, z reguły osobno się nie podpisuje. Stąd błędne przekonanie wielu osób, że poświadczenie nieprawdy nie skończy się niczym złym. Warto jednak mieć świadomość, że już złożenie podpisu pod wnioskiem o pożyczkę lub wysłanie wniosku przez Internet może być – zgodnie z regulaminem firmy – potwierdzeniem wszelkich danych zawartych we wniosku, a więc także informacji z oświadczenia. W razie odkrycia poświadczenia nieprawdy, pożyczkodawca nie będzie mógł więc twierdzić, że w zasadzie nic takiego nie oświadczał. Ubiegając się o pożyczkę na oświadczenie trzeba o tym pamiętać i przekazywać bankowi lub firmie pożyczkowej wyłącznie informacje zgodne z prawdą.
Przy zawieraniu pożyczki na oświadczenie najważniejsze jest, by obie strony mówiły prawdę. Jeśli któraś ze stron oszukuje to jest to wyłącznie proszenie się o kłopoty. Potem trzeba ciągać się po sądach a komu to potrzebne?
Ludzie często wkręcają się w spirale długów.. Niestety nie można zadłużać się bez konsekwencji. Prędzej czy później trzeba będzie spłacić swoje zobowiązania.