Jak czyścić klimatyzację samochodową?

Jak czyścić klimatyzację samochodową?

klimatyzacja samochodowa

Brudna klimatyzacja w Twoim samochodzie może sprawić, że podróżowanie w upalne dni będzie niemal nie do zniesienia. Zwiększa również ryzyko powstawania pleśni i grzybów, które mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowotne. Pleśń może rozwinąć wszędzie tam, gdzie jest wilgoć i ciemność, więc nie jest ograniczona tylko do łazienki czy piwnicy. Utrzymywanie układu chłodzenia w czystości pomoże Ci zachować chłód podczas jazdy tego lata i nie tylko.

Czym jest system klimatyzacji w samochodzie?

Układ klimatyzacji w samochodzie składa się z wielu elementów, w tym skraplacza, parownika, zaworu rozprężnego i przewodów.

  • Skraplacz jest urządzeniem przypominającym chłodnicę, którą chłodzi czynnik chłodniczy.
  • Parownik jest urządzeniem, które pompuje ciepłe powietrze przez przewody do wnętrza kabiny samochodu. Parownik można skojarzyć jako silnik mini dmuchawy.
  • Zawór rozprężny jest urządzeniem, które uwalnia nadmiar ciśnienia w systemie.
  • Przewody to rurki, które przenoszą ciepłe powietrze z wnętrza kabiny na zewnątrz samochodu.

Jak czyścić klimatyzację w samochodzie?

wylot chłodnego powietrza w samochodzie

  • Po pierwsze, musisz znaleźć i odłączyć sprężarkę klimatyzacji. Znajduje się ona zazwyczaj w tylnej części komory silnika Twojego samochodu. Zazwyczaj możesz przecisnąć się za silnikiem, aby się do niego dostać. Powinna być podłączona do okrągłego, czarnego przewodu.
  • Następnie należy wyczyścić skraplacz, czyli urządzenie przypominające chłodnicę, które wydmuchuje ciepłe powietrze z układu klimatyzacji. Upewnij się, aby uzyskać na zewnątrz, jak również wewnątrz.
  • Następnie chwyć odkurzacz i odkurz wnętrze parownika, który jest urządzeniem pompującym ciepłe powietrze przez przewody. Po odkurzeniu go użyj gąbkuilub czystą szmatki, aby oczyścić przewody.
  • Wreszcie, chcesz się upewnić, że przewody są czyste i nie są zapchane brudem lub liśćmi. Możesz użyć odkurzacza, aby odessać kurz z przewodów, zwłaszcza w otworach wentylacyjnych.

Dlaczego klimatyzacja w moim samochodzie nie działa?

naprawa klimatyzacji samochodowejJeśli twój układ klimatyzacji nie działa, pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie skrzynki bezpieczników . Jeśli skrzynka bezpieczników jest w porządku, to powinieneś sprawdzić skraplacz i upewnić się, że jest czysty. Jeśli nie, to użyj węża, aby wyczyścić brud.

Następnie należy sprawdzić parownik. Jeśli jest w nim kurz lub liście, użyj odkurzacza, aby go odessać. Jeśli to nie zadziała, być może trzeba będzie bardziej zdecydowanie podejść do czyszczenia, np. za pomocą środka do czyszczenia.

Jeśli nadal nie możesz znaleźć rozwiązania problemu, wezwij mechanika.

Jak odkurzyć i wyszorować parownik i przewody wentylacyjne?

Jeśli zdecydujesz się odkurzyć i wyszorować parownik i przewody, upewnij się, że dotrzesz do wszystkich rogów i zakamarków. Jeśli masz długą przystawkę do odkurzacza, użyj jej, aby dostać się do przewodów. Również, upewnij się, aby uzyskać dostęp do silnika wentylatora na parowniku. Możesz użyć odkurzacza, aby wyssać luźny brud lub pył w przewodach. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zatkanego AC i utrzymasz swój samochód w chłodzie podczas podróży.

Jeśli będziesz regularnie czyścić klimatyzację, przedłużysz jej żywotność i uchronisz ją przed awarią, gdy będziesz jej najbardziej potrzebować.

Autor