Czy warto wierzyć w znaki zodiaku?

Czy warto wierzyć w znaki zodiaku?

Świat składa się z interpretacji, mniejszych i większych narracji. Nauki ścisłe są takimi interpretacjami, nauki humanistyczne również. Astrologia też jest jedną z wielu interpretacji świata. Jest narracją, która ma swoje korzenie w zamierzchłych czasach. Towarzyszy ludzkości od 5000 lat. Pytanie o to, czy warto wierzyć w astrologię nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie co daje nam wiara w astrologię.

Astrologia jako forma myślenia magicznego

Myślenie magiczne pomaga nam oswajać świat. Łagodzi nas, uspakaja, porządkuje złożoną i abstrakcyjną rzeczywistość. Myślenie magiczne ma nieocenioną moc wszędzie tam, gdzie trudno znaleźć dowody, odpowiedzi i fakty.Tych przestrzeni w ludzkim życiu jest bardzo wiele. Astrologia jako forma myślenia magicznego pozwala na niewinne uproszczenie świata. Ujęcie człowieka w ramy jego znaku zodiaku czyni go bardziej poznawalnym . Pomaga zorientować się w jego usposobieniu, charakterze, w wytłumaczeniu jego codziennych wyborów. Może być bardzo pomocne, o ile nie stanie się ograniczające. Wiara w znaki zodiaki powinna mieć charakter wskazówki, a nie ostatecznych wytycznych tego, jacy jesteśmy i czego pragniemy. Jeśli dana osoba nie pasuje do opisu znaku zodiaku, to nie warto szukać w niej kłamstwa. Być może dostępna nam astrologiczna interpretacja jest niepełna.

Znaki zodiaków, horoskopy i codzienność

Nasza codzienność jest pełna dziwnych zbiegów okoliczności, niespodziewanych wypadków, nagłych zmian i tajemniczych wydarzeń. Ścisłe kierowanie się tym, co mówią horoskopy może okazać się nienajlepszy pomysłem. Sugerowanie się horoskopami może pomóc w odnalezieniu się w gąszczy codziennych wydarzeń. Myślami możemy wywołać pewne wydarzenia. Skupiając się na określonych znakach i sygnałach delikatnie zmieniamy naszą rzeczywistość. Samo przeczytanie w horoskopie o nowym związku może spowodować otwarcie się na nowy związek. Warto wierzyć w znaki zodiaku i horoskopy, jeśli wiara w nie czyni nasze życie bogatszym, pełniejszym i szczęśliwszym. W zupełności nie warto wierzyć w nic. Nawet najwięksi naukowcy się mylą. Tak samo jest z najlepszymi wróżkami.

Autor